Hergom E-40
From the Hergom Foundry in Spain that’s been producing award winning fires for over 50 years, the Hergom E-40 features the same great firebox as does the Hergom E-30 with its white cast iron liners. Capable of heating up to 180m2, the E-40 doesn’t require the use of a fan and the cast iron body acts like a heatbank retaining heat longer than any steel firebox.
| Heating Capacity | 180m2 |
|---|---|
| Heating Style | Radiant |
| Efficiency | 67% |
| Emissions | 1.5g |
| Origin | Spain |
| Warranty | 5 Year |
| Viewable Glass Size | 450mm x 345mm |
| Log Size | 400mm |
| Dimensions | 600 x 460 x 910mm |
| Brand | Hergom |
-

Eureka Pearl Free standing Woodheater
-
Sale!

Heatcharm i600 Series 8 Black Inc 4m Chimney Kit – Ex Display
Original price was: $5,200.00.$4,000.00Current price is: $4,000.00. -

Masport Rockwood
-
Sale!

Nectre Mk1 Pedestal Inc 4m HPF Flue Kit
Original price was: $3,649.00.$3,199.00Current price is: $3,199.00.

