Eureka Pearl Insert
More glass and less fascia is what the Eureka Pearl Insert is all about. Featuring 6mm steel construction with cast iron liners and a 3 speed thermostatic switch fan, the Pearl will heat up to 240m2 and can be installed in an exisiting brick fireplace or a timber frame with its Zero Clearance option.
| Heating Capacity | 240m2 |
|---|---|
| Heating Style | Convection |
| Efficiency | 74% |
| Emissions | 1.0g |
| Origin | Australia |
| Warranty | 10 Year |
| Viewable Glass Size | 560mm x 280mm |
| Log Size | 540mm |
| Dimensions | Dimensions |
| Zero Clearance Option | Yes |
| Brand | Eureka |
-

Forge Urban Steel XL 1500 Log Holder
$257.00 -
Sale!

BOSQ Freestanding Aere 70S L – Ex Display – Inc 4m HPF Flue Kit
Original price was: $4,565.00.$3,000.00Current price is: $3,000.00. -

Ziggy Twin Grill BBQ Only Cover – Suit Classic & Elite
$79.95 -

Atomic Chicken Hot ‘N Spicy Southern Fried Chicken Coating
$17.00
