Nectre Mk1 Pedestal Inc 4m HPF Flue Kit
Nectre Mk1 is where it all started for Nectre and it remains as an efficient heater as ever, with some major enhancements including a glass door. The Mk1 has an option for either a pedestal base or legs, and features an easy air start up, 6mm steel firebox and cook top, cast-iron door. With a heating capacity up to 200m2
Optional local single story installation, including; delivery, installation, standard flashing and compliance starts at $850
| Heating Capacity | 200m2 |
|---|---|
| Heating Style | Radiant |
| Efficiency | 73% |
| Emissions | 0.9g |
| Origin | Australia |
| Warranty | 10 Year |
| Viewable Glass Size | 455mm x 185mm |
| Log Size | 500mm |
| Dimensions | 725 x 420 x 690mm |
| Brand | Nectre |





