Vermont Castings Encore
The Encore wood stove combines timeless design with exceptional functionality. Its classic cast iron styling and smooth, furniture-quality finish elevate any room while providing efficient heat for mid-sized and larger spaces. Featuring a convenient top-load design, it minimizes smoke and ash, while increasing loading capacity. The exclusive swing-out ash pan allows for easy ash removal, even when hot. Thermostatically controlled combustion ensures longer burn times and even heat distribution. Plus, the cast iron griddle top offers a versatile cooking surface for stovetop chefs. A perfect blend of beauty, utility, and craftsmanship.
Available in either a striking Bordeaux red enamel or matte black finish, these fireplaces are cast in Vermont, USA.
| Heating Capacity | 250m2 |
|---|---|
| Heating Style | Radiant/Convection |
| Efficiency | 63% |
| Emissions | 0.8g |
| Origin | USA |
| Warranty | 15 Year |
| Log Size | 457mm |
| Dimensions | 686mm W x 654mm H x 578mm D |
| Brand | Vermont Castings |
-

Eureka Pearl Free standing Woodheater
-
Sale!

Heatcharm i600 Series 8 Black Inc 4m Chimney Kit – Ex Display
Original price was: $5,200.00.$4,000.00Current price is: $4,000.00. -

Masport Rockwood
-
Sale!

Nectre Mk1 Pedestal Inc 4m HPF Flue Kit
Original price was: $3,649.00.$3,199.00Current price is: $3,199.00.




