Invicta Pharos Inc 4m HPF Flue Kit – Ex Display
Ex display unit currently located at HP Fire Bass Coast store
This French made cast iron stove rotates on a single round leg to let you enjoy the beauty of the flames from every corner of the room. With a smooth curved door, ornate handle, large viewing window and the inclusion of Invicta’s Post Combustion technology, this fireplace can keep the fire going for up to 10 hours with the right conditions and wood.
| Heating Capacity | 180m2 |
|---|---|
| Heating Style | Radiant |
| Efficiency | 60% |
| Emissions | 1.2g |
| Origin | France |
| Warranty | 5 Year |
| Viewable Glass Size | 590mm H x 390mm W (Approx) |
| Log Size | 400mm |
| Dimensions | 1250mm H 531mm W x 530mm D |
| Brand | Invicta |
-

Eureka Pearl Free standing Woodheater
-
Sale!

Heatcharm i600 Series 8 Black Inc 4m Chimney Kit – Ex Display
Original price was: $5,200.00.$4,000.00Current price is: $4,000.00. -

Masport Rockwood
-
Sale!

Nectre Mk1 Pedestal Inc 4m HPF Flue Kit
Original price was: $3,649.00.$3,199.00Current price is: $3,199.00.


