Maxiheat Nomad Inbuilt
Maxiheat Nomad is a well priced insert woodheater that will heat up to 280m2 with its 6mm steel fire box and 3 speed fan. Enjoy the fire with ample sized glass door and get better efficiency out of the old open fire all with a 10 year firebox warranty for added piece of mind.
| Heating Capacity | 280m2 |
|---|---|
| Heating Style | Convection |
| Efficiency | 66% |
| Emissions | 0.9g |
| Origin | China |
| Warranty | 10 Year |
| Log Size | 500mm |
| Dimensions | Dimensions |
| Zero Clearance Option | Yes |
| Brand | Maxiheat |
| Viewable Glass Size | 493 W x 264 H |
-

Eureka Opal
-
Sale!

Jindara Spectre Inc FREE 4m HPF Flue Kit – Farmworld Special
Original price was: $9,099.00.$8,299.00Current price is: $8,299.00. -

Maxiheat Geo Woodheater
-
Sale!

Regency Hume Woodheater Inc FREE 4m HPF Flue Kit – Farmworld Special
Original price was: $4,249.00.$3,499.00Current price is: $3,499.00.

